Hangi efsun ne işe yarar ayrıntılı anlatım

Çok iyi bir oyuncu olmanıza yardımcı olmakta en başlarda efsunlar gelir. Metin2'den anlamak demek bunu gerektirir. Birden fazla  vardır bunları karıştırmak da ve ya bilmemekte çok haklısınız hangi efsun ne işe yaradığını size detaylı bir şekilde anlatacağız oyunda ki  sırasına göre tek tek gideceğiz. Konumuz biraz uzun olacaktır aradığınızı bulmakta zorlanırsanız CTRL+F kısayolu ile daha kolay sonuçlara ulaşabilirsiniz. Biz Türkiye sunucularına göre konumuzu anlatacağız ama metin2 pvp serverler sunucularında da bir farkı yoktur efsun sisteminin sadece bazı server yöneticileri gereksizleri silerek önemlilerin daha kolay gelme olasılığını artıracaktır.

 • Max HP (Maksimum Can)

En önemli bonuslardan birisidir. Açıklaması da kolaydır size can vererek rakiplerinizden gelecek hasarlar ve ya canavarlardan gelecek hasarlar karşısında daha fazla direnmenizi sağlayacaktır. Örneğin 15000 canınız var ise 2000 de zırha getirirsiniz 17000 canınız olmasını sağlayacaktır biraz daha uzun yaşamanızı sağlayabilir o kadar önemlidir ki vs yaptığınız karakteri yenmenize bile yardımcı olabilir. Aynı şekilde lonca savaşlarında basılan beceriler içinde geçerlidir.


 • Max SP (Maksimum Mana)

Max Hp den pek bir farkı yoktur toplam yaşam enerjini artırır. Bununla beraber şaman ve sura karakterlerinde isabetli vuruş şansını artırmaktadır. At çağırdınız da beceri bastığınızda mana harcarsınız.

 • Canlılık (Yaşam Enerjisi)

Pek kullanılmayan yerine zeka,güç,çeviklik kullanılan bir bonusdur. Bir değer için 40 HP ve 1 Savunma verir. Genellikle savaşmak için değil de kasılmak için yapılan setlerde kullanılır. Zihinsel savaşçılar kullandığında güçlü beden becerisinin az da olsa normalden fazla vurduğu doğrudur.

 • Zeka

Sura ve şamanlar çok kullanırlar. Aldıkları eğitime göre çok yönlüdür. Şaman karakterlerde saldırma becerilerinin yükseltilmesi ve artılarda, sura karakterinde kara büyülerde bütün saldırı becerilerinin yükseltilmesi ve büyülü silahlarda büyülü zırh ve büyülü keskinlik etkilerini en üst düzeye getirmekte kullanılır.

 • Güç

Savaşcı ve büyülü silah suralar kullanırlar ve özellikle saldırı değeri ve becerilere direk bir artış sağlar savunmayla hiç bir alakası olmayıp artış sağlamaz. Karabüyü ve şamanlarda düz vuruşa etki etse de becerilere bir yararı olmadığı için tercih edilmez. Yalnız düz vuruşun daha iyi iş yaptığı pvp serverler de yararlı olabilir. Ninjalar içinde yararlı olmayandır.

 • Çeviklik

Ninja karakterler tarafından kullanılan bir efsundur. Beceri hasarı , düz vuruş ve savuşturma değerini dengeli ve düzenli şekilde artırdığı için tercih edilir. Çevikliğin ninjalar üstündeki etkisi aşırı derecede belirgindir.

 • Kılıç Savunması

Kılıç kullanan savaşçı,ninja,şaman ve suralara karşı düz vuruş ve beceri savunmasını artırır. Bu nedenle kılıç takmış rakiplerinizden efsunun yüzdesine göre daha az hasar alırsınız. ve metin2 oyununda en yaygın silahlar kılıçlar olduğundan popüler efsunlar arasındadır.

 • Çift El Savunması

Çift el silahlar genellikle palalar olarak bilinir bu silahı kullananlara karşı beceri ve düz vuruş savunmanızı artıracaktır. Bu silahlara kuşanmış rakiplerinizden diğer rakiplere göre daha az hasar alırsınız. Karşınızda palası olan bir savaşcı gördüğünüzde bu efsunlu itemleri takarak avantaj sağlayabilirsiniz.

 • Çan Savunması

Çan kullanan şamanlardan alacağınız hasarlardan sadece düz vuruşdan korunmanızı sağlar. Üzerinizdeki yüzde kadar hasarı azaltırsınız. Şaman kullanıcılarda beceri büyülü hasar üzerinden hesaplandığı için becerileri kesmek için büyü savunması yapmanız lazımdır.

 • Bıçak Savunması

Ninja karakterlerinden silahı çift el olan bıçaklardan korunmanızı sağlayarak hasarı azaltır. Toplamda üstünüzdeki yüzde kadar hasar düşüşü olur. Zehirli bulur becerisinden korunmak için yine büyü savunması gerekmektedir.

 • Oka Karşı Dayanıklılık

Yay silahı kullanan ninja rakiplerinizin yayların verdiği beceri hasarı ve düz vuruş hasarından korunmanıza azaltmasına yardımcı olacaktır. Üstünüzde toplamda yüzde kaç varsa o oranda alacağınız zarar düşecek ve rakibiniz karşısında üstelik sağlayacaksınız.

 • Saldırı Hızı

Elinizde bulunan silahın daha hızlı vurmasını sağlayacaktır örneğin saniyede 4 kere vuruyorsa bunu 6 ya çıkaracaktır. Böylece rakiplerinize karşı hem vs de hem kasılırken slot almada daha önde olacaksınız. Rakiplerinizin yere düşmesini sağlayarak vuruş yapmasını engelleyecektir. Bıcakçı ninja, büyülü silah sura ve bedensel savaşçı için önemli bir efsundur.


 • Büyü Hızı

En önemlisidir denilebilir çünkü becerinin hızlı bir şekilde dolup daha hızlı kullanılmasını sağlar. Bütün karakterler için geçerli bir efsundur. Büyü hızı olmadan bir rakibinizle vs yaparken mesela 2 kere skill vurabilirken büyü hızı yaptığınızda 3 4 e çıkabilir bu sayı. Seri bir şekilde beceri vurmak sizin için iyi olacaktır.


 • Hareket Hızı

Resmi sunucuda önemli ama pvp serverler de önemli değildir çünkü pvplerde mor iksir ve oyuna başlarken verilen rüzgarın ayakkabıları sayesinde hız sondadır. Daha hızlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.


 • HP Üretimi

Canınızın daha hızlı dolmasını sağlayacaktır bu sayede kasarken veya vs atarken sürekli deli gibi kırmızı iksir basmanıza gerek kalmayacaktır.


 • SP Üretimi

Pek işe yaramayan sadece kızın ormanda kasılırken sp azaltan canavarlara karşı yararlı bir efsundur.


 • Kritik Vuruş

Düz vuruş ve becerilerinizin normalden daha fazla olarak 2 kat vurmanızı sağlar ama bu tamamen şansa bağlıyor ne zaman geleceği üzerinizdeki toplam yüzdeye göre değişir yüzde ne kadar çoksa 2 kat vurma olasılığınız o kadar yüksektir.


 • Delici Vuruş

Bu kritik vuruş gibi değil sadece düz vuruşlarda geçerlidir rakibin savunmasını sıfırlayıp o şekilde vurur kritikle kullanıldığında tam etki göstermektedir.


 • Yarı İnsan

Bu efsun en değerli arananlardan birisidir. Neden derseniz insana benzeyen bütün canavarlar artı bütün karakterlere karşı işler. Mesela normalde 1000 vuruş yapıyorsanız ve üzerinizde toplamda yüzde 50 yarı insan varsa vuruş otomatik 1500 olacaktır. Çok değerli bir efsundur üzerinizde ne kadar varsa o kadar iyidir.


 • Büyü Savunması

Oyundaki canavarlardan çok rakipler için kullanılır. Bazı oyun becerilerini yani skilleri belli bir yüzde oranında azaltarak az hasar almanıza yardımcı olur. Özellikle buz cadısı keserken çok yarayışlıdır.


Hepsi bu kadar olmasa da en önemlileri bunlardır ilerde devamını da anlatarak siz değerli metin2 oyuncularını daha aydınlatacağız işinize yaradıysa ne mutlu. İyi bir oyuncu olmak istiyorsanız daha fazla araştırma yaparak en iyisi olmanız mümkündür

Yorumlar