Metin2 GM Nasıl Yapılır

Bilişimden metin2 sunucu alan bazı kullanıcılar için nasıl gm yapılacak gibi bilgiler lazım olabiliyor biz de bugün bu konuyu ele alalım dedik kullanıcılarımız için. Oyunda bir kullanıcıyı GM yapabilmek için mysql şifresi, ssh root şifresi gerekmektedir. Sizin anlayacağınız dilden konuşursak navicat ve putty şifresi gerekmektedir. Bu bilgiler elinizdeyse istediğiniz birini sizin gibi yönetici yapabilir ve yetkilerini belirleyebilirsiniz.

Oyunun yaptığınız işlemi görmesi için eğer ilk GM ekleniyorsa oyun kapatılmalı ve işlemler yapıldıktan sonra oyun açılmalıdır. Eğer ikinci ekleniyorsa oyunu kapatmanıza gerek yoktur işlemleri yaptıktan sonra "/reload a" komutuyla değişiklikleri oyuna tanıtabilirsiniz.

İlk olarak navicattan bağlantı sağlıyoruz. Common veritabanı gmlist tablosunda yöneticiler bulunaktadır. Tabloyu açıyoruz.

tabloyu açtıktan sonra karşımıza resimdeki gibi çıkıyor. Ve mAccount, mName, mContactIP, mServerIP, mAuthority sutünlarını görüyoruz bunalr ne derseniz sırayla madde madde anlatacağız şimdi.

  • mAccount : Oyuna giriş yaparken kullanılan id.
  • mName : Oyun içindeki karakter adınız.
  • mContactIP : Yaptığınız yöneticinin ip adresini girerseniz o ip adresinden başka yerden giremez.
  • mServerIP : Burayı bilmenize gerek yok ALL şeklinde kalacaktır.
  • mAuthority : Yöneticinin yetkilerini belirtir IMPLEMENTOR full yetkili yönetidir bunların detaylarını başka bir konumuzda anlatacağız.

Bu tabloya bilgileri düzenlice girdikten sonra tekrardan başlatarak kullanıcının gm olduğunu göreceksiniz. 

Şunlarıda dikkate almanızı öneririz serverınıza herkesi yönetici yapmayın bu iyi bir şey değildir sadece güvendiğiniz ve işten anlayan kişileri size yardımcı olmaları için alınız. Aksi taktirde oyunuzda büyük problemler yaşamanız an meselesi olacaktır. Hatta alım yaparken full yetki değilde en düşük yetkiyi de verebilirsiniz ilerleyen zamanlarda yetki konularınada değineceğiz sağlıcakla kalın ...

Yorumlar