Metin2 Pvp NPC Ekleme Resimli

Npc ekleme işlemi de zor gibi görünen ama gayet kolay işlemlerden birisidir. Eğer iyi bir metin2 pvp serverler yöneticisi olduysanız ve işlemlerden iyi anlar hale geldiyseniz bu da sizin için çok basit bir işlem olacaktır. Bize işlemlerde lazım olacak Filezilla ftp programı ve açacağımız dosyalar için ise notepad++ yüklemenizi tavsiye ederim. Bu programları yüklediğinizi veya siz de olduğunu var sayarak başlıyoruz. Öncelikle filezilla yardımıyla sunucumuza bağlanıyoruz.

Metin2 sunucumuzda her haritada farklı npcler bulunmaktadır bundan dolayı her haritanın npcleri ayrı bir klasörde toplanmıştır yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi "metin2_map_a1" mesela sarı birinci köyün klasörüdür. Eğer bu haritaların klasörlerini bilmiyorsanız ilerleyen günlerde anlatacağımız konuda bu isimleri de size açıklayarak konumuzu güncelleyip link vereceğiz. Konumuza devam edelim sunucuya filezilla ile bağlanıyoruz resimde olduğu gibi "/usr/game/share/locale/turkey/map" bu dizine gidiyoruz. Bütün haritaların klasörleri buradadır. Mesela ben mavi birinci köye npc eklemek istiyorum bu doğrultuda anlatmaya devam edeceğim.

Güncelleme (04/08/2016 23:40) : Yukarıda bahsi geçen ilerleyen günlerde anlatacağımız konu olan metin2 filezilla map isimleri konusunu inceleyebilirsiniz.


Mavi birinci köy haritasını "metin2_map_c1" klasörü temsil eder. Bu klasörü açıyoruz.

  • boss.txt : Adından da anlaşıldığı üzere patronların kordinatları bu dosyada
  • npc.txt : Npclerin krodinatlarının bulunduğu dosya
  • regen.txt : Mobların mob gruplarının veya slotların bulunduğu dosya
  • server_attr : Haritayla alakalı attr dosyası
  • Setting.txt : Harita ayarlarıyla alakalı bir dosya
  • stone.txt : Metin taşlarının yerlerinin olduğu dosya
  • town.txt : Haritaya ışınlanan kullanıcının merkez bölgesi kordinatı buradadır.

Açtığınızda karşınıza boss.txt, npc,txt, regen.txt, server_attr, Setting.txt, stone.txt ve Town.txt olmak üzere 7 adet dosya çıkacaktır bu her haritaya göre değişir kiminde 5 kiminde 6 olabilir. Bize lazım olan adında anlaşıldığı gibi npc.txt'dir. Bu dosyada mavi birinci köyde ki npcler yer almaktadır. Bu dosyayı açarak yolumuza devam edeceğiz. Açmak için dosyayı indirmemize gerek yoktur.


Göründüğü gibi direk ftp programı üzerinden dosyaya sağ tık yapıyoruz ve göster/düzenle seçeneğine tıklıyoruz ve dosyamız açılıyor.

Dosya içerisinde karşımıza çıkan kodlar bizi korkutmasın burası gayet basit bir bölümdür size vereceğim örneklerle çok iyi anlayacaksınız.

m       443     656     0       0       0       7       1m      100     1       20347

Size lazım olan işinize yaracak kısımları renklendirerek anlatacağım direk yukarıda ki bu kodu yapıştırıp anlatacağım kısımları kendinize göre düzenlerseniz siz de pvp serverler sunucunuzun istediğiniz yerine npc ekleye bileceksiniz.

Kırmızı bölümde işaretlediklerim kordinattır buraya yazdığınız kordinata gelecektir npc bunun yerini iyi seçmeniz lazım. Nasıl bulacağım derseniz hemen aşağıya bakın.

Oyuna girerek sağ üstte bulunan mini haritadan her bölgenin kordinatı bulabilir ve istediğiniz yere ekleme yapabilirsiniz.

Yeşil bölümde npc nin hangi yöne doğru durmak istediğini anlatır bize ve 1 den 7 ye kadar saat yönlerini kullanabilirsiniz.

Pembe bölümde en önemli kısım hangi npc olduğudur mob_protodan aldığınız npc kodunu buraya ekleyeceksiniz.

Baştan konuyu toplayacak olursak npc.txt dosyasının en altına

"m       444     635     0       0       0       7       1m      100     1       20343" bunu yapıştırıp size anlattığım kısımları eklemek sitediğiniz krodinat ve npc ye göre düzenlerseniz ve oyuna reboot atarsanız başarılı olduğunuzu göreceksiniz bir sonraki konumuzda görüşmek dileğiyle ...

Yorumlar